Trapiony – špičková zeď z trapionů

Trapiony se používají jako stabilní a pevné samostatně stojící stěny s jednou nebo dvěma stěnami nakloněnými v různém úhlu. Jsou to koše ze svařovaného pletiva, spojovaného pomocí spirál, výztužného drátu nebo úchytek.

Trapionové konstrukce se na staveniště dodávají v ploché podobě (složené na paletě). Na staveništi je pracovníci rozkládají a instalují na určeném místě. Dovnitř trapionu se dává nejčastěji lomový kámen, který zaručuje optimální zaplnění košů a stabilitu celé konstrukce.

Realizace s použitím trapionů vyžadují zhotovení projektu. Takový projekt musí vyhotovit architekt, který vlastní patřičná oprávnění. Projekt musí definovat úhel sklonu stěn, šířku základny a výšku.

Konstrukce z trapionů – kousek architektury pro zahradu

Trapionové koše se uplatňují také v malé architektuře, kde lze výplň z lomového kamene nahradit také jiným materiálem, jako je sklo, dřevo nebo oblázky. Prostor kolem trapionů lze osázet různými rostlinami, zejména popínavými, které obrostou koše, takže se stanou ještě více ekologické. Místo umístění košů a druh použitých rostlin je třeba konzultovat se zahradními architekty.

Specifikace materiálů

Povlak Zincalu

Oko (mm) Průměr drátu (mm) Antikorozní povlak pletiva Životnost
76,2 x 76,2 4,5 Zincalu 350 g/m2 > 50 let v příznivém prostředí