Kontaktujte
naše specialisty
Pro více informací o našich průmyslových výrobcích můžete kontaktovat naše specialisty, kteří Vám mohou pomoci najít to správné řešení.
O Betafence a pletivu
Společnost Betafence je světovou jedničkou na trhu řešení pro oplocení, řízení přístupu pro ochranu perimetru a výrobky drátěného pletiva pro celou řadu průmyslových aplikací.
gabiony
Global / Export [change]

Gabiony-Betafence.cz

Ochrana srázů před sesuvy půdy

Chcete ochránit svah před sesuvy půdy dobrým a zajímavým způsobem? Navrhněte velmi působivý gabion místo obyčejné železobetonové zdi.


Stojí za to nahradit tradiční ochranu svahů ve formě železobetonových zdí gabionovou konstrukcí vyrobenou z gabionových košů Betafence, které představují účinné a především efektivní a trvalé posílení. Díky kamenné výplni mají gabiony přírodní charakter a tak se skvěle začlení do okolního prostředí. Zároveň je těžké je přehlédnout a neocenit.

Gabionové konstrukce jsou tvořeny gabionovými koši vyrobenými z vysoce kvalitního svažovaného pletiva (pletivo s povrchem Zincalu, nebo pozinkované pletivo potažené PVC), které jsou propojeny spirálami, vázacími dráty a klipy. Vyplněny jsou pak na místě stavby kamenným materiálem. Odolnost vůči korozi gabionových košů dosahuje až 120 let a jejich špičková kvalita je prokázána Evropským certifikátem kvality.

Základní použití gabionů sestává z ochrany břehů řek proti vodní erozi a ochrany svahů před sesuvy půdy. Nicméně díky jedinečnému kouzlu gabionových konstrukcí se stávající více než jen ochranou – stávají se nástrojem pro dotvoření krajiny.

Rada experta

Gabiony mohou být vyplněny různými materiály za předpokladu, že jsou tyto materiály dostatečně pevné, odolné vůči povětrnostním vlivům a vůči mrazu. Nejvhodnější jsou pro gabiony žula a čedič, nicméně mohou být použity také pískovec, vápenec, břidlice, rula, porfyr, nebo dokonce dlažební kostky nebo betonové sutě.

Prostory mezi gabiony, které nejsou zaplněny, mohou být vyplněny dřevem, kůrou, suchými listy, bambusovými kmeny, atd.

ANO pro gabiony!

Kromě estetických aspektů jsou zde také další argumenty podporující volbu gabionové konstrukce jakožto ochrany svahů před sesuvy půdy:

 • Gabionové konstrukce nevyžadují zabudování do země
 • Díky své flexibilitě jsou gabiony odolné vůči deformacím zmrzlé půdy – oproti železobetonovým zdem, které mohou prasknout, pokud se nacházejí nad úrovní zámrazu.

 • Gabiony umožňují volný odtok vody ze srázu
 • Mezery mezi kameny v gabionech jsou dostatečně velké k tomu, aby skrze ně mohla volně protékat voda, což je u železobetonových zdí, které vyžadují efektivní odvodnění, nemožné.

  Rada experta

  Přestože gabionovými konstrukcemi může protékat voda, je také možné mezi gabion a zemi umístit geotextilní utěsnění, čímž se z něj stane vodotěsná bariéra. Proto by v prostoru mezi textilií a gabionem mělo být také další odvodnění umožňující průtok vody ze srázu.

 • Gabiony si udrží zbrusu nový vzhled po mnoho let bez nutnosti pravidelné údržbyVysoce kvalitní koše jsou extrémně odolné vůči korozi a kamenná výplň nevyžaduje žádné úsilí k udržení pěkného vzhledu, zatímco o železobetonové zdi je třeba se čas od času starat.trong>
 • Navržené s kreativitou, instalované experty!

  Gabiony poskytují také mnoho možností, co se týče konečného tvaru konstrukce. Je možné je postavit svisle, nebo jako lavičky. Gabionová zeď může být také postavena do oblouku, nebo ohýbána – čímž se snadno může přizpůsobit Vašim představám či požadavkům projektu.

  Rada experta

  Zapamatujte si, že při navrhování opěrné stěny vyrobené z gabionů potřebujete kalkulaci stability svahu a konstrukce, která bude sloužit jako ochrana. Díky tomu si můžete být jisti, že je ochrana svahu dostatečně silná pro všechna zatížení a bude tak tvořit dlouhodobé řešení. Tyto kalkulace vytváří geologové na základě příslušných testů.

  Zapamatujte si také, že gabionové konstrukce by měly být tvořeny specialisty.

  Více informací o gabionech najdete na www.gabiony-betafence.cz